دسته‌ها
زبان و ادبیات فارسی

دانلود کتاب عروض، قافیه، سبک شناسی و نقد ادبی-ادبیات فارسی

دانلود کتاب عروض، قافیه، سبک شناسی و نقد ادبی-ادبیات فارسی

دانلود کتاب عروض، قافیه، سبک شناسی و نقد ادبی-ادبیات فارسی

تعداد صفحات: 208

نوع فایل: pdf

اکثر صاحب نظران ادبیّات، شعر را سخنی موزون و قافیه دار گفته اند و منطقیان نیز گرچه معتقدند که شعر سخنی خیال انگیز است امّا وجود وزن و یا وزن و قافیه را برای شعر ضروری دانسته اند، حتّی خواجه نصیرالدّین طوسی وزن را به دلیل خیال انگیز بودن از فصول ذاتی شعر می شمرد. اصولاً شعر همیشه و نزد همهٔ مردم موزون بوده و تنها در سدهٔ اخیر، اشعار بی وزن هم گفته شده است. اشعار بی وزن گرچه خیال انگیز باشند امّا شور و افسون اشعار موزون را ندارند.

وزن به شعر، زیباییِ سحرانگیزی می بخشد و آن را شورانگیز می سازد. اگر وزن شعری را برهم بزنیم خواهیم دید که تا چه میزان از زیبایی و تأثیر آن در نفوس کاسته می شود. مثلاً شعر:
دانه چو طفلی است در آغوش خاک                 روز و شب این طفل به نشو و نماست


لینک دانلود کتاب عروض، قافیه، سبک شناسی و نقد ادبی-ادبیات فارسی

[fusion_button link=”https://dl.fooji.ir/wp-content/uploads/2017/01/adabiat-farsi-ghafie.zip” title=”” target=”_blank” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”custom” button_gradient_top_color=”#27b51b” button_gradient_bottom_color=”#27b51b” button_gradient_top_color_hover=”#39a37a” button_gradient_bottom_color_hover=”#39a37a” accent_color=”#ffffff” accent_hover_color=”” type=”flat” bevel_color=”” border_width=”1″ size=”xlarge” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]دانلود رایگان کتاب[/fusion_button]


file pass – رمز فایل: www.fooji.ir

2 دیدگاه دربارهٔ «دانلود کتاب عروض، قافیه، سبک شناسی و نقد ادبی-ادبیات فارسی»

آموزش دانلود از سایت رو مشاهده کنید. در کادر سبز رنگ سمت چپ سایت.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *