سلامت

دانلود کتاب متداولترین گیاهان دارویی سنتی ایران

دانلود کتاب متداولترین گیاهان دارویی سنتی ایران

دانلود کتاب متداولترین گیاهان دارویی سنتی ایران

دانلود کتاب متداولترین گیاهان دارویی سنتی ایران

نويسنده / مترجم : دکتر غلامرضا امین

زبان کتاب : فارسی

حجم کتاب : 30 مگابایت

نوع فايل : PDF

تعداد صفحه : 302

توضیحات درباره کتاب

این کتاب که تالیف جناب آقای دکتر غلامرضا امین (استاد دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران) می باشد، پاسخگوی سوالات پایه ای و اساسی در مورد متداول ترین گیاهان دارویی سنتی ایران است. هر کدام از گیاهان معرفی شده در این مجموعه، می توانند منشاء تهیه دارویی اختصاصی جهت استفاده های بهداشتی و درمانی باشد.

اسناد مربوط به تاریخ پزشکی خصوصا در کشورهای کهن دنیا ، حاوی تجربیات فراوان استفاده از گیاهان دارویی در درمان است و در این میان اطلاعات ارزشمند ایرانیان از دوران باستان تاکنون درخششی چشمگیر دارد . هر چند با پیشرفت سریع علوم شاهد اشکال نوین دارویی از منابع شیمیایی هستیم لیکن فراموش نکرده ایم که تا چند دهه پیش آن چه به عنوان دارو مورد تجویز و استفاده قرار می گرفت ، عمدتا از منابع گیاهی بودند و اشکال متنوع دارویی از جمله حب ها ، شربتها ، ضمادها و شیاف ها نشانه تفکر صحیح و بسیار هوشمند دست اندرکاران طب و داروسازی آن روزگاران است .

در نگاهی کلی به اشکال دارویی گذشته ، مشخص می گردد که همانند روش های کنونی صنعت داروسازی ، مواد دارویی شامل : مواد اصلی ، مواد فرعی ، مواد پرکننده و حجم دهنده ، به صورت بسیار وسیع مورد استفاده قرار می گرفته و آن چه به عنوان مواد دارویی اصلی مورد مصرف بوده ، عمدتا عبارت از اندام های مختلف گیاهی و یا فرآورده های فرعی حاصل از گیاهان بوده است که مجموعه ای بسیار متنوع را شامل می گردیده .

مجموعه ای از نمونه های گیاهی و فرآورده های فرعی حاصل از آن ها که بعضا قسمتی از گیاه مانند ریشه ، برگ ، گل ، بخش هوایی و یا مواد استحصال شده مانند صمغها و شیرابه های نباتی هستند ، از سالیان بسیار دور و به طور کاملا سنتی جمع آوری و خشک شده و تحت عنوان اقلام گیاهان دارویی سنتی در فروشگاههای عطاری و یا عمده فروشیهای گیاهی ، به منظور استفاده های غذایی ، بهداشتی و درمانی به فروش می رسند …


دانلود کتاب متداولترین گیاهان دارویی سنتی ایران

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *