دسته‌ها
کتب کودک و نوجوان

pdf کتاب پنجاه و دو پرسش فلسفی منطقی برای کودکان

pdf کتاب پنجاه و دو پرسش فلسفی منطقی برای کودکان

pdf کتاب پنجاه و دو پرسش فلسفی منطقی برای کودکان

نوسنده: کریم مصطفی

مترجم: احمد علی پور

تعداد صفحات: 57

نوع فایل: pdf

توضیحات:

دیباچه‌ی نویسنده بر کتاب:
همه‌ی کسانی که با کودکان سروکار دارند ــ مانند پدرومادرها و یا در کودکستان‌ها و آموزشگاه‌های دبستانی ــ به‌دفعات با پرسش‌های بسیار دشواری از سوی کودکان روبه‌رو می‌شوند.

بچه‌ها بیشترشان کوچولو‌فیلسوف بوده و پرسش‌های آن‌قدر دشواری می‌پرسند که پاسخ دادن به آن‌ها چندان آسان نیست. اگر هم پاسخشان داده شود، خودِ همین پاسخ موجب سر برآوردنِ پرسش‌های دیگری نزد آنان خواهد شد.
آیا نیاز است بزرگ‌ترها پاسخ همه‌ی پرسش‌های کودک را بدهند؟ پاسخ این پرسش «بله» و «نه» است؛ بله پاسخ آن‌هایی را که بلدیم، باید بدهیم. نه نباید به آن پرسش‌هایی که پاسخشان را بلد نیستیم پاسخ دهیم و باید صاف‌وپوست‌کنده بگوییم: «نمی‌دانم».

هرچند به نظر می‌رسد «نمی‌دانم»، کودک را اندکی ناامید می‌کند، چرا که بیشترِ کودکان گمان می‌کنند بزرگ‌ترها پاسخ هر پرسشی را بلدند، ولی از زاویه‌ای دیگر، دریچه‌ای نو برای اندیشیدنِ آن‌ها بازکرده‌ایم تا از آن راه، خود در سودای پیدا کردن پاسخ برآیند. همچنین «نمی‌دانم»، سرنخی دیگر به آن‌ها می‌دهد و آن این‌که پرسش‌هایی وجود دارند که پاسخ دادن به آن‌ها چندان آسان نیست و نیاز به اندیشه و کوشش [دوچندان] دارند.

همکنش با کودک، با این باور کج‌وکوله که می‌گوید: «کودک، کودک است و می‌توان با هر پاسخی او را خرسند کرد»، شایسته نیست. کسانی که این دیدگاه را درباره‌ی کودکان دارند، بایسته است این راستی را بپذیرند که پرسش‌های چنان سخت و دشواری به اندیشه‌ی بچه‌ها خطور می‌کند که بزرگ‌ترها در برابرشان درمانده بوده و پاسخی برایشان ندارند!
درواقع، انگیزه‌ی پرسیدن است که به کودک می‌آموزد خودش، دیگران، محیط‌زیست، فرهنگ، اجتماع، قانون، رسم و رسوم و آیین را درک کند. از این دیدگاه ــ که هیچ پرسشی را بی‌معنا و بی‌هدف [و پیش‌ پا افتاده] نمی‌بیند ــ بایسته است کودک آزادی بی‌چون‌وچرا برای پرسیدن هرگونه پرسشی را داشته باشد و روا نیست هیچ‌گونه دستاویزِ آیینی، اجتماعی و فرهنگی، راه‌بندی بر سرِ راهِ پرسشگریِ کودک باشد.

اگر ما (بزرگ‌سالان) باورمند به این باشیم که زندگی، خود پرسشی بزرگ و دشوار است، دراین‌صورت شایسته نیست خویِ پرسشگری را در کودکان خفه کنیم. هرگاه انگیزه‌ی پرسشگری در آدمی خفه گردد، به‌همراهش ارزش انسانی وی هم از دست می‌رود و چه‌بسا همان‌جا پایان تاریخ خواهد بود!


download link address

آدرس url لینک دانلود pdf کتاب پنجاه و دو پرسش فلسفی منطقی برای کودکان

http://fooji.ir.uploadboy.me/ug8syfz0r90t/soalat-falsafi-manteghi-koodakan.zip.html


file pass – رمز فایل: www.fooji.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *